Mostanában többféle próbát is tettem a cukor helyettesítésére, a szóba jöhető alternatívák közül a nyírfacukor után az eritritolon volt a sor (bővebben itt). Legnagyobb előnye, hogy nullkalóriás, illetve nincs kellemetlen utóíze, szinte mindenre használható, amire a rendes cukor, kivéve: nem karamellizálható, illetve kelt tésztákban megöli a gombákat, és az nem kel meg. Arra is érdemes figyelni, hogy a szőlőcukorhoz hasonló, illetve talán annál kicsit erőteljesebben hűvösen édes íze miatt ne adagoljuk túl. Ennyit az eritritolról, a tortára térve pedig annyit érdemes még megemlíteni, hogy egyik percről a másikra megvilágosodást éreztem, hogy nekem egy ilyen torta kell, és kész, még a hozzávalók fajtáját mennyiségét is azonnal tudtam mindenféle utánaolvasás nélkül. Szerencsére meglehetősen egyszerű elképzelésem volt, és nettó 20 perc munkával összeraktam a desszertet.
Hozzávalók (26 cm-es forma, min. 8 szelet)
- 500 g ricotta
- 1 púpos ek. étk. keményítő
- 100 ml tejszín
- 3 nagy tojás
- 1 cs. zabkeksz (215g)
- kb 100 g vaj
- 1 narancs vagy vérnarancs leve és héja (ha lehet, bió)
- 150 g eritritol vagy nyírfacukor (nádcukorból elég lehet kb. 100-120g)
- 2 tk. vaníliakivonat
- 50 ml barnarum
- 1-1 marék mazsola, ill. aszalt vörösáfonya
- 1 csipet só
1. Rumba áztatom a mazsolát és a vörösáfonyát. Néha, amikor eszembe jut, átforgatom.
2. A zabkekszet lereszelem (4-5 db összefogható, és így haladósabb). Megolvasztom a vajat és másfél evőkanál eririollal együtt beledolgozom a reszelékbe. Kivajazom a tortaformát, egyenletesen elterítem az alján a vajas-zabkekszes keveréket, majd alaposan letömörítem, a kávés tamper kiváló eszköz erre ,de egy masszív, sima fenekű pohár is megteszi.
3. Szétválasztom a tojásokat, a sárgáját habosra verem az eritritollal, majd belereszelem a vérnarancs héját, belefacsarom a levét, hozzáadom a vaníliakivonatot, összedolgozom. Keményre felverem a tojásfehérjét, amikor már kezd jó állaga lenni, csak akkor adok hozzá egy csipet sót és egy evőkanálnyi eritritolt, ettől egy picit stabilabb lesz az állaga.
4. Habverővel simára dolgozom a ricottát, majd hozzáadom a keményítőt, a tejszínt és a tojássárgás keveréket. Homogénra eldolgozom, majd jöhet bele a beáztatott mazsola és vörösáfonya, az nem baj, ha maradt egy kis rum az alján, ennyi pont kell bele. Végül három menetben habkanállal óvatosan beleforgatom a tojásfehérjét, érdemes óvatosan ,de határozott mozdulatokkal dolgozni, hogy minél kevésbé szorítsuk ki belőle a levegőt.
5. Beletöltöm a masszát a tortaformába, elsimítom a tetejét, 200 fokos sütőbe teszem (villanysütőnél 180 is elég lehet), majd addig sütöm, míg éppen a közepe enyhén remegős nem lesz. Addigra szépen karamellizálódik és megemelkedik a ricottás hab, a színe alapján is látszik, ha jó. Végül kiveszem és hűvös helyre teszem, hogy kihűljön.
Utolsó kommentek