Nagyjából március óta húzódik a nyúlprojektem. Piró múlt heti nyúlposztja után azonnal feltámadt bennem a ragadozó, nekem is nyúl kellett. Vége a lacafacázásnak! A veszélyes fenevad legyőzéséhez megszereztem az antiókhiai szent kézigránátot, majd felkutattam búvóhelyét, ahol legnagyobb meglepetésemre ketten is tartózkodtak. Így aztán még 3 napig nyulat ettünk, de egyáltalán nem bántam, és a köretet váltogatásával is változatosabbá lehetett tenni (1 nyúl esetén mindenből a fele kell). Természetesen a nyúl bosszúja sem maradt el, miután a második jószágot is felkötöztem, hogy kigomboljam a kabátjából, olyan szépen elkezdett zuhogni, hogy mire végeztem - pedig meglehetősen gyorsan dolgoztam -, teljesen bőrig áztam. Szerencsére már mind a szezonális, mind a malacgrippe ellen be vagyok oltva, így csak egy kis könnyed megfázás veszélye forgott fenn, amelyet egy gyors ruhacserével és egy kupica kubai rummal sikerült megelőznöm. Ehhez a raguhoz jól jött volna nyúl alaplé, de ilyet még én sem tartok. Volt viszont gyöngytyúkból, azt használtam fel, kiválóan illik hozzá. A maradék levet fehérborból terveztem. Felmérve az otthoni borválasztékom megakadt a szemem egy palack fehér lambruscón. Felcsillant a szemem, ez tökéletes lesz hozzá! Így is lett, nem túl testes, inkább simulékony, de nem is kell, hogy domináljon, az enyhén édeskés íze pedig szintén feldobja a ragut.
![]() |
Hozzávalók (10-12 adag)
- 2 zsenge nyúl
- 30-40 g szárított vargánya
- 3 nagy sárgarépa
- 2 fej vöröshagyma
- 4-6 gerezd fokhagyma
- 1 palack fehér lambrusco
- 1.2 l gyöngytyúk alaplé (lehet csirke is)
- 300 ml crème fraîche
- 1 ek étkezési keményítő, 2 tojássárgája
- 30 g vaj, 3-4 ek olívaolaj
- 120-140 ml kubai rum vagy konyak, esetleg jófajta pálinka
- nagy mennyiségű friss kakukkfű
- só, bors
A nyulat feldarabolom részegységeire. Serpenyőben fele-fele arányban vajat és olívaolajat hevítek, ezen megpirítom a húsdarabokat (a máj és a vese kivételével a belsőségeket is). Célszerű inkább több menetben, hogy rendesen piruljon, ne párolódjon. Amikor szép színe lesz, meglocsolom rummal (vagy valamilyen más alkalmas tömény szeszesitallal), flambírozom. Elforralom a maradék alkoholt is, kiszedem a húsokat egy kondérba és tovább folytatom a húsok pirítását, míg el nem fogy. Végül a fennmaradó zsiradékban megpirítom a finomra vágott hagymát, rádobom a hasábokra vágott répát, összepirítom, sózom, borsozom, majd felöntöm lambruscóval, felkapargatom a pörzsanyagokat, és az egészet ráöntöm a nyúlra. Ekkor jöhet még hozzá az alaplé, beállítom a sózást, és felforralás után fedő nélkül a legkisebb gázégőn a legkisebb lángon másfél órát főzöm. Egy óra elteltével hozzáadom a beáztatott vargányát a levével együtt, majd tíz perccel a befejezés előtt a májat és a vesét. Végül elzárom a gázt, és a crème fraîche-ben eldolgozok két tojássárgáját és egy evőkanálnyi étkezési keménytőt, és behabarom. Csak zöldfűszerezést alkalmazok, a főzés végén nagyobb mennyiségű friss kakukkfű (10-12 szál) levelét adom hozzá.
Köretként tönkölyből készült nokedlit, majd később pennét és pipe rigatét főztem ki hozzá. Tálaláskor érdemes megszórni egy kevés frissen vágott petrezselyemzölddel.
A nyúlhoz jól illik a furmint, különösen így elkészítve. A borboltban Árvay 2006-os Hétfürtös Furmintját ajánlották hozzá, tökéletes választás volt.
Utolsó kommentek