A vasárnapi ebéd a véletlenek összjátékábók kerekedett. Alapvetően a fagyasztó tartalmát próbáltam csökkenteni, hogy szükség esetén legyen elegendő helyem. Egy kis kutakodás után megállapítottam, hogy van 2 csomag fácáncomb, amely már igen jó kiindulási alapot ad bármilyen ebédhez. A vajbab pedig most terem anyósóm kertjében, a kettőt kombinálni pedig gyerekjáték. Ha nem sikerül fácánhoz jutni, elkészíthető csirkecombbal, úgy is nagyon finom lesz.
Hozzávalók /6-8 adag/
- 2 kg fácáncomb
- 8-900g vajbab
- 2 fej lilahagyma
- 1 fej fokhagyma
- 1-2 ek. vaj
- 250-300 ml száraz fehérbor
- 250 ml tejszín
- 1.5 ek. kukoricakeményítő vagy liszt
- fűszercsomó: néhány babérlevél, kakukkfű, majoránna, petrezselyemzöld, kapor
- só
A fácáncombokat a hűtőben kiolvasztottam /délután+éjszaka/, másnap megtisztítottam. Érdemes a húst enyhén masszírozva minden sörétet megkeresni, de fő az óvatosság, és fogyasztáskor oda kell kissé figyelni /jól dolgoztam, egy sörét sem maradt/. Serpenyőben vajat hevítettem, majd három menetben erős közepes lángon megpirítottam a combokat, és áthelyeztem a főzőedénybe. Ezt követően ugyanezen a vajon megpirítottam a finomra vágott lilahagymát, kissé megsóztam, és felöntöttem fehérborral. Miközben megforrt, a serpenyő aljából felkapargattam a pörzsanyagokat is. Az egészet ráöntöttem a fácánra, majd öntöttem még hozzá egy kis bort, megsóztam, átforgattam, és feledve csendes tűzon 20 percet pároltam. Ezalatt megtisztítottam a vajbabot, most kissé hossszabbra hagyva csak félbevágtam őket. A fokhagymagerezdeket, vékonyra elkarikáztam. Kevés vajat hevítettem a serpenyőben, és néhány percig együtt pirítottam a babot a fokhagymával, időnként megrázogatva átforgatva. Az a jó, ha néhol kap egy kis színt. Hozzáadtam a fácánhoz, majd készítettem egy fűszercsomót, és azt is beleraktam. Amint megforr, lehet még igazítani a sózáson és a lé mennyiségén. Ez utóbbival úgy érdemes számolni, hogy a habarással együtt éppen ne lepje majd el a végén. További 25 perc alatt puhára pároltam, majd a tejszínben csomómentesre elvertem a keményítőt, és behabartam.
Köretként knédlit készítettem, amely most nem sikerült a legjobban. Kifőzés után kissé összesett, ezt két dolog is okozhatta: talán a kelleténél több teljes kiőrlésű lisztet használtam (30-35%), és valószínűleg pár perccel tovább kellett volna főzni, noha a főzési idő és a tűpróba szerint is jónak kellett volna lennie.
Utolsó kommentek