Egy ideje már grillszezon van. Új szomszédok érkeztek a házba, így Pirossal április közepén elhatároztuk, hogy Pünkösd hétvégéjén egy szezonnyitó grillpartit rendezünk az új lakók tiszteletére. Ebbe végül mindössze annyi szépséghiba csúszott, hogy az új lakók addig bíbelődtek a felújítással, hogy csak egy héttel ezután költöztek be, így lemaradtak a rendezvényről. Annyi baj legyen:).
Esténként még hűvös tud lenni, de ezen kellő külső és/vagy belső védelemmel könnyen úrrá lehetünk. Magyarán, igyunk pálinkát. A csevaphoz (csevapcsicsa, csevapcsicsi, stb. neveken is előfordul) authentikusan úgyis azt /is/ isszák. A csevapot szerb eredetű ételnek tartják, és ők tényleg egészen kiválóan készítik, de gyakorlatilag az egész balkánon előfordul, valószínűleg a török konyhához is köthető. A lényeg, hogy mint sok más ételt, ezt is minden nép a magának vallja, és ez így van jól. Viszont ha maradunk a szerb vonalon, és miért ne tegyük, akkor bátran használjunk bele birkahúst /a török csak ezt használ/. Mert anélkül nem csevap a csevap. Érdemes birkacombot vásárolni, ha kellőképpen megtisztíjuk a faggyútól, akkor nem lesz kellemetlen íze, ezzel szemben finom lesz. A legjobb, ha a sertés, marha és birkahúsok egyenlő arányban vannak benne jelen. Szégyen szemre most daráltam a húst, sajnos nem volt időm 3 kilónyi húst késsel felvagdalni, bár azt hiszem, hogy ezt rajtam kívül csak néhány hasonlóan az őrültség és a maximalizmus határmezsgyéjén egyensúlyozó kifogásolja.
Hozzávalók /kb. 9-10 személyre/
- 1 kg birkacomb
- 1 kg marhacomb
- 1 kg sertéslapocka
- 3 fej vörös- esetleg főzőhagyma
- 1 fej fokhagyma
- 2-3 tk őrölt pirospaprika
- fél maréknyi egész feketebors
- só
- 1 kk szódabikarbóna /ez igenis kell bele, mert jól lazít, a szerbek is tesznek bele, de nem többet/
köretnek
- ajvár /ilyenkor még jobb a bolti/ esetleg házi, nem túl sós paprikakrém
- fejenként 1-1.5 fej vörös(főző)hagyma
- kenyér
- pálinka
Szóval, a húst az inaktól, faggyútól megtisztítottam, csíkokra vágtam, és a legnagyobb fokozaton ledaráltam. A vöröshagymát és a fokhagymát finomra vágtam, amennyire csak lehet. Mozsárban finomra zúztam a borsot. Az összes hozzávalót összedolgoztam a vegyes darálthússal. Ha van rá mód, legalább 2-3 órát pihentessük, sokkal jobban öszzeérnek az ízek. Addig rakjunk nagy tüzet, hogy kellően szép parazsunk legyen. Egy kisebb adag birkahúsmentest is készítettem, életem párja nem rajong a birkáért, bár végül abból is jóízűen evett:).
Szépen kikészülődtem a tűzhöz, kihurcoltam mindent kelléket, hozzávalót, természetesen az italokat is. Amikor minden vengdég megérkezett, ujjnyi vastag hengereket formáztam a masszából, egyszerre csak annyit, amennyi felfért a rácsra, majd felpakoltam őket, és minden oldalukat megpirítottam. Finomra vágott hagymával, ajvárral és jófajta pálinkával fogyasszuk. Avagy jófajta borral. Más nem kell hozzá, garantált a kellemes hangulat.
Utolsó kommentek