Nézegetem a fotóim, és most látom, hogy még január végéről itt van ez a harcsa. Nos, igen, akkor nagyon szép harcsát sikerült szerezni a halasnál, más nemesebb hal nem is volt. Gondolkoztam rajta, mit is lehetne kezdeni vele, aztán oda lyukadtam ki, hogy egy harcsapaprikás-féleség jó és időszerű is lenne. Idejét sem tudom megmondani, mikor készítettem ilyet utoljára, az elmúlt tíz évben biztosan nem. De most határozottan éreztem, hogy ez kell, és már csak azért is, mert sógoromtól egészen hihetetlenül jó minőségű pirospaprikát kaptam tavaly ősszel, amelyet addig érdemes használni, míg igazán friss. Nem mellesleg, a kissé nehezebb, "magyaros" ételek amúgy is jobban esnek télen. De ha már így esett a választás, akkor úgy gondoltam, legyen inkább "pörkölt" mint paprikás, mert mégis csak jobb íze van a húsnak, ha elszőr megpirítjuk. Sokan elhagyják az alaplevet is, pedig két okból is indokolt a használata. Így a hal minden része azonnal hasznosul, másrészt pedig sokkal jobb ízű, és tartalmasabb lesz a szaft. Bőven megéri tehát azt a kis plusz fáradtságot. Olcsóbban persze nem járunk, mintha csak a harcsafilét hoznánk el, de akkor is, így kerek, egész a történet. Köretként sokan túrós csuszát vagy nokedlit adnak hozzá, esetleg sztrapacskát, most ez utóbbi mellett voksoltam, a csuszát valahogy túlzásnak ítéltem. A túlzásokat már csak így kerülni szeretem.
Hozzávalók (4 adag)
- 1 harcsa, kb. 2 kg élősúlyban
- 2 fej vöröshagyma
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 1-1 1/2 ek. pirospaprika
- 2 dl fehérbor (Frittman Cserszegi fűszeres, 2008)
- liszt
- szőlőmagolaj (vaj is lehet)
- só, 1 kk római kömény, 1 kk édeskömény mag, 1 ek tarkabors, 1/8 rúd fahéj, 4-5 szegfűbors
- 200 g tejföl
- 60-70 deka krumpli (igen, amandine, ehhez is nagyon jó!)
- 1/2 szerecsendió
- 2 ek olívaolaj
- só, bors
- 3 tojás
- kb. 150-200 g liszt
A harcsát (ha kedvem tartja, megnyúzom, most nem) kifilézem, a leeső részeket vízzel felöntöm, hogy ellepje, lassú tűzön, csipet sóval alaplevet főzök belőle. Ha van időnk, megéri legalább 2 órát főzni. Amikor késznek nyilvánítom, leszűröm, jól kinyomkodva belőle a szaftot. A filét 4-5 cm-esre darabolom, besózom, félreteszem. Szőlőmagolajon üvegesre pirítom a finomra vágott hagymákat, megfuttatom rajta a mozsárban megtört szárazfűszereket, majd a pirospaprikát is, felöntöm a borral, elforralom belőle az alkoholt. Hozzáadom az alaplevet, és kb. fél óra főzéssel a felére sűrítem.
Eközben lereszelem a krumplit, hozzáadom a felvert tojást, az olívaolajat, belereszelek fél szerecsendiót, borsot török bele, és annyi liszttel kidolgozom, hogy nagyjából nokedli állaga legyen. Lobogó forró sós vízbe kiszaggatom, kifőzöm. Leszűröm, kevés forró vízzel leöblítem, pár csepp olívaolajat csorgatok rá, és óvatosan összeforgatom, hogy ne tapadjon össze.
Amint kész a sztrapacska, serpenyőben egy kevés szőlőmagolajat hevítek, a harcsafiléket megszórom egy kis liszttel, össze- és lerázogatom, hogy egyenletesen vékonyan legyen lisztes, majd a serpenyőben hirtelen megpirítom. Mehet a pörköltbe, néhány perc (6-8) alatt készen van, végül tejföllel behabarom. A maradék cserszegit pedig elkortolgatjuk hozzá.
Utolsó kommentek