Az idén már előre eltemettem a Márton-napi libaevést, míg -legnagyobb meglepetésemre- aznap délután szólt a húgom, hogy lesz liba, mégpedig májliba, mindjárt mehetek is érte. Semmi jónak nem vagyok az elrontója, gyorsan át is variáltam a napom további részét, és elindultam. Igen szép jószágok voltak, szerencsére lesz még később is, természetesen be is fogok majd vásárolni. Aznap estére aztán megettük a libamájat, mégpedig saját zsírjában egészben kisütve, hiszen semmilyen előkészületet nem tudtam tenni, de így mindenképpen elérhető közelségbe került egy jó kis libasült. Mivel májlibáról van szó, annak bontása már valamennyire meghatározza a további sorsát, a mellét ugyanis célszerű levenni, hogy sérülés nélkül, egyben kiemelhessük a májat. De egyébkény is ódzkodok mostanában a madarak egyben sütésétől, egyszerűen nem tudom azt jól megoldani, hogy meg is piruljon, a combok jól átsüljenek, és a mell ne száradjon ki. Régebben persze nem problémáztam ezzel ennyit, de folyton változik az ember, és lesz egyre kiálhatatlanabbul bogaras. A libához visszatérve, az aprólékot lefagyasztottam, és levest főztem belőle, a szárnyait, combjait és a mellét pedig befűszereztem, és másnap este konfitáltam, így biztosítva a szabadabb későbbi felhasználást. Nem kell természetesen bonyolult és távoli dologokra gondolni, mert már vasárnap ünnepi ebédet tartottunk, megvolt hozzá az alap, csak a körírésen kellett tovább gondolkozni. Az pedig részben kívánságműsor volt, valamilyen törtkrumplit mindenképpen kellett készítenem, de úgy gondolkoztam, hogy birsalmás kiegészítéssel egész jól fel tudnám dobni. Ez a sejtésem aztán be is igazolódott, hiszen a birsalma majdbem kevés is lett :).
Hozzávalók /8-10 adag/
- 1 liba szárnyai, combjai, melle
- kb. 1.5-1.8 kg libazsír
- 4 gerezd fokhagyma
- 2-3 rozmaring ág
- só, frissen őrölt bors
- kb. 2 kg krumpli
- só
- zellerzöld, petrezselyemzöld
- 2.5 dl tejszín
- 2-3 ek tejföl
- pecsenyelé+zsír
- kb. 2-2.5 kg birsalma
- 2 ek.méz
- 3 dl fehérbor /Frittman Ezerjó/
- só, bors, szegfűbors, 1 kk cayenni bors
- 30 g hideg vaj
A libaalkatrészeket gondosan megtisztítottam, lecsepegtettem, papírtörlővel megszárítottam, majd megszórtam frissen őrölt borssal, és bedörzsöltem finomra vágott rozmaringgal. Másnapig hűtőbe tettem, majd megszórtam sóval, és még másfél-két órát hagytam, hogy átjárja. A kacsasütő edénybe beledobáltam a fokhagymagerezdeket, sűrűn egymás mellé- és fölé tettem a libadarabokat, hogy minél kevesebb térköz maradjon, felöntöttem annyi olvasztott, de nem forró libazsírral, hogy ellepje. Így teli is lett az edény, amelyet 75-80 fokos sütőbe tettem, és kb. 4 óra 15-20 percig konfitáltam. Régebben öt órát konfitáltam, de ez sokkal jobban bevált. Minden puhára, omnlósra sült, és még a mell sem volt száraz. Hideg helyre /erkély/ tettem, hogy megdermedjen, majd reggel a hűtőbe, napközben még túlságosan melegek voltak. Felhasználás előtt óvatosan kivadásztam a húsdarabokat,, lekapartam róluk a zsírt, bőrös felükkel felfelé tepsibe tettem, és forró sütőben /legmagasabb fokozat, kb 250-270 fok/ kb. 15 perc alatt megpirítottam. Ennyi idő alatt átmelegszik a közepe is, és megpirul. Tálalásig nem árt 10-15 percet pihentetni. A maradék zsírt felolvasztottam, elválasztottam a tiszta zsír-részt, azokat edénykékben elraktam, a pecsenyeleves részt pedig felhasználtam a krumplihoz.
Mivel a desszerttel sokat bénáztam, a tervezettnél egy órával többet, ezért csak gyorsan megpucoltam a krumplit, felnégyeltem őket /nem kell apróra, még a maradék kis tápanyag is kifő/, és annyi sós vízben, hogy ne lepje el, megfőztem. /Különben lehet héjában is főzni hozzá./ A víz jó részét leöntöttem, a krumplit összetörtem, a maradék, kissé zsíros, de leszűrt pecsenyelevet megforraltam, megfuttatam benne a finomra vágott petrezselyem- és zellerzöldet, majd a többi hozzávalóval a krumpiba dolgoztam.
A birsalmákat lecsutakoltam, meghámoztam, negyedeltem, magházukat kivágtam. Két evőkanál mézet megfuttattam az edényben, hogy egy kis színe legyen, de csak épp, rádobtam a birsalmákat, felöntöttem 3 deci fehérborral, és fedő alatt csendes tűzön puhára pároltam. Eközben a birsalma héját és a magházakat felöntöttem vízzel, hogy ellepje, alaplevet főztem belőle. Amint mindkettő elkészült, leszűrtem, és a leveket turmixgépben a birsalmák harmadával alaposan összedolgoztam. Addig kell tenni bele a főtt birsalmagerezdeket, míg mártás-sűrűségű nem lesz, saját magával kiválóan sűríthető. Közvetlenül tálalásig előtt megforraltam, frissen tört borssal, cayenni borssal, szegfűborssal és egy csipet sóval fűszereztem, beledobtam hideg vajdarabkákat, eldolgoztam benne és tálaltam.
Utolsó kommentek