Mostanában nagyon divatos technológia lett a konfitálás, habár a régi magyar paraszti konyhában is széles körben használt eljárásról van szó, azaz a húsok lesütéséről. A lényeg, hogy hosszú idő alatt, zsiradékban /oxigénmentes környezetben/ alacsony hőmérsékleten abáljuk a húst. Tulajdonképpen két legyet ütünk egy csapásra: a húst így tartósítani lehet, de amit elkészítünk, az kivételesen finom, omlós, puha lesz. Én most egyszerre libát és kacsát is készítettem így, hogy milyen célra, az egyelőre legyen meglepetés. Igazából legalább egy héttel korábban kellett volna elkövetnem /nem volt rá módom/, mert a zsírban eltett hús akkor a legfinomabb, ha legalább 1-2 hetet érik, arról ne is beszéljek, hogy az igazi ínyencek hosszú hónapokig képesek várni a tökéletes érleléssel. Természetesen nem csak zsíros húsú szárnyasokat, hanem sertést, marhát, halakat, sőt zöldségeket is használhatunk alapanyagul.
Hozzávalók
- min. 1 kg libaháj
- 1 liba mellei, combjai, hája /sikerült szereznem egy tanyasi libát/
- 4-6 kacsacomb
- nagyszemű tengeri só
- 1 csokor friss kakukkfű /babérlevél, rozmaring, csombor, stb is haszálható, alapanyagtól függően/
A húsokat bedörzsöltem nagy szemű tengeri sóval, és finomra vágott kakukkfűvel. Letakarva 4-5 órát pihentettem hűvös helyen. Addig a libahájat kisütöttem zsírnak. Fontos, hogy elegendő mennyiségű zsiradékunk legyen, sütéskor teljesen ellepje a húst! A tepertőt leszedtem, a zsírt alaposan leszűrtem. A kiszabott idő lejártával a húsokról nagyjából leszedtem a maradék sót és zöldfűszert. Gondosan elhelyeztem egy jól zárható fémedény alján /kacsasütő/, majd ráöntöttem a kihűlt, de még meg nem szilárdult libazsírt. A sütőt kb. 140 fokra előmelegítettem, lefedve beraktam az edényt, a hőmérsékletet visszavettem kb. 80-85 fokra /csak saccra, mert 150-270 között van skálázva/. Jó négy-négy és fél óráig hagytam így abálódni, ekkor kivettem, ellenőriztem /puha lett/, és a zsírban hagytam kihűlni. Ha sokáig /legalább hetekig/ akarjuk eltartani, akkor szét kell választani a pecsenyelevet és a zsiradékot. Ehhez vegyük ki a húsokat. A zsírt óvatosan öntsük le a léről egy másik edénybe. A pecsenyeleves zsiradék is hamar elfogy, pirítósra a legjobb. Abba az edénybe, amelyben tárolni szeretnénk, öntsünk egy ujjnyi zsírt, hagyjuk megdermedni. Erre helyezzük el a húsokat, és öntsük rá a többi zsírt. Ügyeljünk rá, hogy légmentesen befedje!
Későbbi felhasználáskor kivesszük a húst, kapargassuk le róla a zsiradékot, majd egy serpenyőben a bőrős felét pár perc alatt óvatosan rázogatva pirítsok ropogósra, majd lefedve 10-15 percre meleg sütőben tovább melegítsük.
Konfitál még:
Chili&Vanília
Bűvös szakács
Utolsó kommentek